skip navigation

2018 Walsh Ironman Results

By TWN, 12/11/18, 11:00PM EST

Share

Which Florida Wrestlers Made the List?

    Team Season Team Abbr Count Points
1   Blair Academy, NJ  Blair Academy, NJ (GET) BLAIR 14 276.5
2   Wyoming Seminary, PA, PA  Wyoming Seminary, PA (GET) SEM 14 176.5
3   Bethlehem Catholic, PA  Bethlehem Catholic Hs, PA (GET) Beca 13 90.0
3   La Salle, OH, OH  La Salle, OH (GET) LASALLE 11 90.0
5   Lake Highland Prep School, FL  Lake Highland Prep School, FL (GET) LHP 12 82.5
6   St. Edward, OH, OH  St Edward, OH (GET) StEd 14 81.0
7   Parkersburg South, WV, WV  Parkersburg South, WV (GET) PBSO 11 73.5
8   Montini Catholic, IL  Pontiac, IL (GET) Montini 12 73.0
8   St John Bosco, CA, CA  St John Bosco, CA (GET) SJB 11 73.0
10   Elyria, OH  Elyria, OH (GET) ELYR 9 71.0
10   Gilroy HS (CA), CA  Gilroy, CA (GET) Gilr 7 71.0
10   Selma, CA, CA  Selma, CA (GET) Selm 5

71.0

 

 

  • 106

  • 1st Place

  • 1st Place Match - Kyle Rowan (Perry (Perry), OH) 5-0 won by decision over Braxton Brown (Allen ) 4-1 (Dec 4-3)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Gary Steen (Reynolds Hs, PA) 5-1 won by decision over Diego Sotelo (Marmion Academy) 5-2 (Dec 6-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Richard Fedalen (McDonogh School, MD) 6-2 won in the ultimate tie breaker over Evan Holloway (New Kent HS (VA)) 3-3 (UTB 5-4)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Andre Gonzales (Poway HS (CA)) 5-2 won by decision over Daniel Wask (Blair Academy) 3-3 (Dec 8-1)
  • 113

    1st Place

  • 1st Place Match - Richard Figueroa (Selma, CA) 5-0 won by decision over Alejandro Herrera-Rondon (Seneca Valley HS (PA)) 4-1 (Dec 2-1)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Troy Spratley (Wyoming Seminary, PA) 5-1 won in sudden victory - 1 over Timmy Levine (St John Bosco, CA) 6-2 (SV-1 3-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Ryan Miller (Blair Academy) 4-2 won by injury default over Jacob Decatur (Cuyahoga Valley Christian Academy) 5-3 (Inj. 0:00)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Cooper Flynn (McDonogh School, MD) 4-2 won by decision over Colton Drousias (Chicago (Mt. Carmel), IL) 4-3 (Dec 5-2)
  • 120

    1st Place

  • 1st Place Match - Trevor Mastrogiovanni (Blair Academy) 6-0 won by decision over Lucas Byrd (La Salle, OH) 5-1 (Dec 6-5)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Ryan Crookham (Notre Dame HS (PA)) 5-1 won in sudden victory - 1 over Lachlan McNeil (Wyoming Seminary, PA) 6-2 (SV-1 3-1)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Matt Ramos (Lockport Township, IL) 5-2 won by decision over Nic Bouzakis (Lake Highland Prep School) 3-3 (Dec 3-2)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Kysen Terukina (Kamehameha (HI)) 6-2 won by decision over Carson Sauriol (Poway HS (CA)) 3-3 (Dec 6-4)
  • 126

    1st Place

  • 1st Place Match - Reece Witcraft (Broken Arrow) 6-0 won by decision over Michael Colaiocco (Blair Academy) 5-1 (Dec 8-5)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Kai Orine (Seckman HS (MO)) 6-1 won by decision over Travis Ford-Melton (Marian Catholic HS (IL)) 5-2 (Dec 3-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Dylan Shawver (Elyria) 6-2 won by decision over Drew Munch (Wyoming Seminary, PA) 6-3 (Dec 8-2)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Dylan Ragusin (Montini Catholic) 4-2 won by decision over Mosha Schwartz (Ponderosa, CO) 6-3 (Dec 5-1)
  • 132

    1st Place

  • 1st Place Match - Shane VanNess (Blair Academy) 6-0 won by decision over Frankie Talshahar (American Heritage (Delray Beach)) 5-1 (Dec 5-1)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Jordan Decatur (Cuyahoga Valley Christian Academy) 5-1 won by decision over Dylan D`Emilio (Genoa Area, OH) 4-2 (Dec 3-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Beau Bartlett (Wyoming Seminary, PA) 7-2 won by decision over Mick Burnett (Elyria) 5-3 (Dec 3-2)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Kenny Herrmann (Bethlehem Catholic) 4-2 won by medical forfeit over Henry Porter (Oakdale HS (CA)) 4-3 (M. For.)
  • 138

    1st Place

  • 1st Place Match - Joshua Saunders (Christian Brothers College) 5-0 won by decision over Chris Rivera (Lake Highland Prep School) 5-1 (Dec 3-0)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - CHASE SALDATE (Gilroy HS (CA)) 7-1 won by decision over Trent Dooley (Allen ) 6-2 (Dec 5-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Matt Lackman (Bethlehem Catholic) 4-2 won by decision over Jackson Dean (Caesar Rodney) 3-3 (Dec 1-0)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Peyton Hall (Oak Glen, WV) 5-2 won by fall over Jaden le (Rancho Bernardo, CA) 5-3 (Fall 4:28)
  • 145

    1st Place

  • 1st Place Match - Ryan Anderson (Bethlehem Catholic) 6-0 won by major decision over Jaden Abas (Rancho Bernardo, CA) 4-1 (MD 11-1)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Travis Mastrogiovanni (Blair Academy) 5-1 won by decision over Cael Valencia (St John Bosco, CA) 6-2 (Dec 4-1)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Michael North (Wadsworth, OH) 7-2 won by forfeit over Bryce Andonian (St. Edward, OH) 4-3 (For.)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Trevor Chumbley (Marmion Academy) 5-2 won by decision over Fidel Mayora (Montini Catholic) 3-3 (Dec 2-0)
  • 152

    1st Place

  • 1st Place Match - Sam Dover (St. Edward, OH) 5-0 won by decision over Brevin Balmeceda (South Dade HS (FL)) 5-1 (Dec 5-2)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Aaron Gandara (Poway HS (CA)) 5-1 won by decision over Nicholas Incontrera (Blair Academy) 7-2 (Dec 3-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Reece Heller (Marian Catholic HS (IL)) 5-2 won by fall over Benny Baker (Wyoming Seminary, PA) 3-3 (Fall 3:50)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - John Martin Best (Parkersburg High (WV)) 5-2 won by decision over Cole Handlovic (Bethlehem Catholic) 4-3 (Dec 5-4)
  • 160

    1st Place

  • 1st Place Match - Connor Brady (Olentangy Liberty, OH) 5-0 won by decision over Jace Luchau (Selma, CA) 4-1 (Dec 7-0)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Kyle Mosher (South Side HS (NY) ) 5-1 won by fall over Domonic Mata (Blair Academy) 5-2 (Fall 1:11)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Noah Blake (Del Oro) 8-2 won by injury default over Thayne Lawrence (Frazier) 4-3 (Inj. 0:00)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Todd Perry (South Dade HS (FL)) 4-2 won by major decision over Tyler Stoltzfus (Saint Joseph`s Catholic Academy HS (PA) ) 3-3 (MD 10-2)
  • 170

    1st Place

  • 1st Place Match - Carson Karchla (Olentangy Liberty, OH) 5-0 won by decision over Julian Ramirez (Blair Academy) 5-1 (Dec 5-2)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Nevan Snodgrass (Kettering Fairmont HS) 5-1 won by decision over Ashton Habeil (Lake Gibson) 6-2 (Dec 7-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Christian Rodriguez (Selma, CA) 4-2 won by decision over Jake Stefanowicz (Wyoming Seminary, PA) 5-3 (Dec 4-3)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Jake Evans (Elyria) 5-2 won by decision over Blake Hopson (Park Hill HS (MO)) 4-3 (Dec 3-0)
  • 182

    1st Place

  • 1st Place Match - Darrien Roberts (Wyoming Seminary, PA) 5-0 won by decision over Jackson Turley (St. Christophers, VA) 4-1 (Dec 4-2)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Devin Winston (Park Hill HS (MO)) 5-1 won by decision over Anthony D`Alesio (Canfield) 5-2 (Dec 3-2)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Ronald (Trey) Sizemore (La Salle, OH) 5-2 won by decision over Sam Fisher (Fauquier) 3-3 (Dec 4-2)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Peyton Craft (Blair Academy) 4-2 won by decision over Nathan Haas (St John Bosco, CA) 3-3 (Dec 11-4)
  • 195

    1st Place

  • 1st Place Match - Albert Ferrari (Blair Academy) 5-0 won by decision over Pete Christensen (Montini Catholic) 3-1 (Dec 13-7)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - RYAN REYES (Gilroy HS (CA)) 5-1 won by decision over Nathan Dugan (Lake Norman HS (NC)) 4-2 (Dec 6-4)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Ethan Hatcher (Brecksville-Broadview Heights) 5-2 won by decision over Mike Doggett (Wyoming Seminary, PA) 3-3 (Dec 5-3)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Kolby Franklin (Saint Joseph`s Catholic Academy HS (PA) ) 5-2 won by decision over Jack Wimmer (McDonogh School, MD) 3-3 (Dec 3-2)
  • 220

    1st Place

  • 1st Place Match - Braxton Amos (Parkersburg South, WV) 5-0 won by decision over Owen Trephan (Blair Academy) 3-1 (Dec 4-2)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - Jake Kaminski (Wyoming Seminary, PA) 5-1 won by major decision over Andy Smith (Christiansburg) 4-2 (MD 9-0)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Kade Carlson (Corner Canyon) 5-2 won in sudden victory - 1 over Matthias Ervin (Union County, KY) 4-3 (SV-1 5-1)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Tyler Stein (Canfield) 4-2 won by injury default over Jarin Curtis (Perry (Massillon) H.S., OH) 3-3 (Inj. 0:00)
  • 285

    1st Place

  • 1st Place Match - Cohlton Schultz (Ponderosa, CO) 5-0 won by decision over Jonathan Birchmeier (Broad Run) 4-1 (Dec 6-0)
  • 3rd Place

  • 3rd Place Match - NICHOLAS VILLARREAL (Gilroy HS (CA)) 5-1 won by major decision over Louden Haga (Parkersburg South, WV) 4-2 (MD 9-1)
  • 5th place

  • 5th Place Match - Johnny Shafer (Graham HS, OH) 5-2 won by decision over Max Millin (Perry (Massillon) H.S., OH) 4-3 (Dec 7-3)
  • 7th Place

  • 7th Place Match - Andrew Johnson (Poway HS (CA)) 4-2 won by decision over Caden Hill (Crestview) 4-3 (Dec 5-1)
  •  
  •  
  •  
  •